STREET DANCE

Street Dance je uměle vytvořený název označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia, tedy buď přímo v ulicích nebo v tanečních klubech, na školních hřištích, v parcích, apod. Nejde tedy o žádný konkrétní taneční styl.  Naopak se tento výraz používá jako zastřešující pojem pro poměrně velké množství tanců. Které to jsou?

Hip Hop můžeme popsat jako souhrn několika tanečních stylů, které se tančí na hiphopovou hudbu.  Historie Hip Hopu se začala psát v sedmdesátých letech minulého století v newyorské čtvrti Bronx. V rámci rozvoje hiphopové kultury se začala objevovat první komerčně úspěšná hiphopová hudba.

House Dance je tanec, který se vyvíjel společně s houseovou hudbou. První taneční kroky spojené s především s technikou Jacking vznikly v Chicagu (USA), za popularizací tohoto tanečního stylu však stojí tanečníci z New Yorku (USA). Tento tanec klade důraz na rychlou práci nohou, která je kombinována s ladným a plynulým pohybem trupu. V jednotlivých pohybech je zřetelné, že jde o potomka dřívějších tanců afrických a latinských Američanů, mezi které patří step, lindy hop, hustle nebo salsa.

Popping (Poppin´) se řadí mezi tzv. “funk styles” a začal se vyvíjet v průběhu 70. let minulého století v západní části USA, konkrétně v Kalifornii (města Fresno, Compton). Základem tohoto tanečního stylu je tzv. “pop” (dříve označovaný jako “hit”), což je okamžitá svalová kontrakce, která způsobí trhnutí v různých částech těla.

Locking je historicky nejstarší tanec, který dnes řadíme mezi Street Dance. Vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles. Tento tanec je charakteristický střídáním rychlých a uvolněných pohybů s ostrými zastavení pohybu v různých pózách a svým zábavným (až divadelním) projevem. K tomuto tanečnímu stylu patří různé přeskoky, lety vzduchem, pády, skluzy. Jeho žertovný charakter podtrhují kostýmy, v jakých první lockeři tančili. Pruhovaná trika a podkolenky, kalhoty se šlemi, bláznivé čepice a klobouky (barety, buřinky a další), obrovské motýlky a pestré kravaty u krku. Vše v nejrůznějších barevných kombinacích.